Почуття зазвичай бувають спрямовані на який-небудь об'єкт: людина радіє чомусь, сумує про щось, сердиться на щось, боїться чогось, любить когось. Але разом з такими почуттями, що відносяться до певних об'єктів, ми помічаємо і іншого роду емоційні стани. Ми говоримо, що людина знаходиться в радісному, веселому настрої. Це означає, що вона радіє не одному лише якому-небудь факту; це означає, що зараз вона взагалі схильна до радісних, веселих почуттів що вона може зрадіти і такій речі, яка в інший час залишила б її байдужою. Коли у людини сердитий, знервований, «поганий» настрій, її все сердить: і трамвай – за те, що своєчасно не підходить до зупинки, і сусід по трамваю – за те, що необережно штовхнув її, і газета – за те, що не легко складається.

Настроєм ми називаємо загальний емоційний стан, що забарвлює протягом деякого часу всю поведінку і всі переживання людини. Настрій може бути радісним або сумним, сердитим або добродушним, бадьорим або млявим, піднесеним або смутним і тому подібне. Дуже часто в основі настрою лежить певне почуття, викликане якою-небудь подією, що має для даної людини істотне значення. Неприємна звістка, отримана вранці, може зіпсувати людині весь день, створивши тривожний або сумний настрій. Серйозний успіх у роботі може на декілька днів викликати радісний, піднесений настрій. Почуття має здатність як би розтікатися або розливатися з того об'єкту, яким воно викликане, на інші пов'язані з ним об'єкти. В результаті і виходить той загальний емоційний стан, який називається настроєм.

Цей процес «розтікання» почуття, що створює настрій, добре показаний Л.М. Толстим в розповіді «Після балу». Захоплений любов'ю до Вареньки Б., герой розповіді під час балу, особливо значного і щасливого для нього, переживає любов, захоплення до всього, що він бачить: «Я обіймав у той час весь світ своїм коханням. Я любив і господарку... і її чоловіка, і її гостей, і її лакеїв... До батька ж її (тобто до батька Вареньки – Б.Т.), з його чобітьми і з ласкавою, схожою на неї посмішкою, я переживав у той час якесь захоплення, ніжне почуття». Після балу він не може спати, тому що почуває себе дуже щасливим. Він виходить на вулицю, і почуття щастя, яким він повний, знову забарвлює для нього весь світ. «І коні, що рівномірно похитують під глянсуватими дугами мокрими головами, і покриті рогожками візники... і будинки вулиці... – все було мені особливо милим і значним».

Не завжди людина усвідомлює те, що стало причиною її настрою. Подія, що викликала вихідне відчуття, могла бути зовні мало помітною: зауваження, кинуте ким-небудь із співбесідників, похмурий погляд, посмішка, що здалася глузливою. Сам факт скоро забувся, але почуття, викликане ним, залишилося і створило тривожний, невдоволений настрій, який може здаватися безпричинним.

Певною мірою настрій залежить від фізичного самопочуття людини. Сильне стомлення, недосипання, нездужання «знижують» настрій, тоді як здоровий відпочинок, міцний сон, фізична бадьорість сприяють «підніманню» настрою.

На настрій деяких людей великий вплив роблять природа, пора року, погода. Пушкін, як відомо, з усіх пір року більше всього любив осінь, коли у нього особливо легко створювався піднесений, бадьорий настрій, викликаючий приплив творчих сил.

Не слід думати, що настрій є пасивним віддзеркаленням тих зовнішніх умов, в яких знаходиться людина. Люди з багатим вмістом душевного життя і з сильним характером можуть в найважчих умовах зберігати бадьорий, піднесений і навіть радісний настрій. Певною мірою сама людина є «господарем свого настрою».

Прочитайте, наприклад, наступний уривок з листа Якова Михайловича Свердлова. Лист цей Свердлов писав дружині з глухого остяцького сеління Максимкін Яр, де він знаходився в засланні: «Уяви моє положення. У жалюгідній халупці, яку важко і назвати кімнатою... з маленькою семилінійною лампочкою, без щонайменшого натяку на яке-небудь товариське середовище... майже без книг, без газет, без листів. І в той же час я не сумую, не нудьгую... не позбувся звичайної бадьорості, а, мабуть, і життєрадісності. Тобі здасться це протиріччям. А тим часом воно так, як я пишу...»

Кiлькiсть переглядiв: 11