У процесах уяви ми можемо розрізняти різну міру активності.

Крайнім випадком абсолютно пасивної уяви є сновидіння, в яких образи народжуються ненавмисно, самі собою змінюються і вступають в несподівані, химерні, інколи абсолютно безглузді поєднання. Мимовільною в своїй основі є також діяльність уяви, що розгортається в напівсонному, дрімотному стані, наприклад перед засинанням.

Дуже точний і детальний опис такої роботи уяви дає Л.М. Толстой у «Війні і мирі». П'ятнадцятирічний Петя Ростов знаходиться в партизанському загоні Денісова; ніч; на ранок намічений напад загону на французьку колону; Петя тільки що повернувся з розвідки і дрімає, сидячи на хурі.

«Петя повинен був би знати, що він в лісі, в партії Денісова... що він сидить на хурі, відбитій у французів... що під ним сидить козак Ліхачов і наточує йому шаблю, що велика, чорна пляма направо – вартівня, і червона, яскрава пляма внизу наліво – догораюче вогнище... але він нічого не знав і не хотів знати. Він був у чарівному царстві, в якому нічого не було схожого на дійсність. Велика чорна пляма можливо точно була вартівнею, а може була печерою, яка вела в самий глиб землі. Червона пляма може і була вогнем, а можливо була оком величезного чудовиська»... «Ожиг, жиг, ожиг, жиг... – свистіла наточувана шабля. І раптом Петя почув стрункий хор музики, що грала якийсь невідомий, урочисто-солодкий гімн... Музика грала все чутніше і чутніше. Наспів розростався, переходив з одного інструменту в іншій... Кожен інструмент, то схожий на скрипку, то на труби – але краще і чистіше, ніж скрипки і труби, – кожен інструмент грав своє і, не догравши ще мотиву, зливався з іншим, що починав майже те ж, і з третім, і з четвертим, і всі вони зливалися... то в урочисто-церковне, то в яскраво-блискуче і переможне».

Ці музичні образи виникають і розвиваються самі собою. У цьому сенсі вони схожі на сон. Але Петя не спить; він лише дрімає, і тому він все ж може впливати на перебіг своїх образів.

«Він спробував керувати цим величезним хором інструментів. «Ну, тихіше, тихіше, завмирайте тепер». І звуки слухалися його. «Ну, тепер повніше, веселіше. Ще, ще радісніше». І з невідомої глибини піднімалися урочисті звуки, що посилювалися».

Для сновидінь характерний неприродний перебіг подій, поява дивних образів, що є як би фантастичною комбінацією реальних образів і предметів. Це є результат незвичайного поєднання. У сновидіннях відсутня навмисність і свідомий контроль за перебігом уявлень, тому сновидіння розглядаються як крайня міра пасивності уяви.

У безсонному стані діяльність уяви може мати самі різні міри навмисності і активності. На високих рівнях свого розвитку, в творчій роботі письменника, художника, ученого уява стає процесом свідомого і активного творення образів, що відповідають строго певному задуму і що задовольняють настільки ж строгим вимогам. Уміння навмисно викликати досить яскраві образи є необхідною умовою розвитку уяви.

Кiлькiсть переглядiв: 8