Найсильніше джерело почуттів – в діяльності людини. Який би з основних видів діяльності ми не брали – працю, учіння, гру, – ми завжди побачимо, як багато всіляких почуттів виникає в ході цієї діяльності. По відношенню до гри це цілком вочевидь: ніхто не стане за власним бажанням братися за яку-небудь гру, якщо вона залишає його абсолютно байдужим. Легко зрозуміти, проте, що ще глибші, сильніші і різноманітніші почуття мають бути пов'язані з трудовою і учбовою діяльностями, які складають головний вміст людського життя і якими значною мірою визначається життєва доля людини.

Сам процес діяльності – трудової, учбової, ігрової – може доставляти насолоду. Заняття улюбленою справою завжди є джерелом радості.

Про це говорить, наприклад, уривок з біографії О.Г. Стаханова, що змальовує його емоційний стан під час роботи в шахті 31 серпня 1935 року, в ту ніч, коли він вперше зламав встановлені норми, давши в зміну замість 13 – 14 т вугілля 102 т. «Стаханов не відчував напруги. Незвичайна веселість охопила його. Йому хотілося співати, йому здавалося, що його молоток сміється від радості і легкості».

«Зненацька – хтось кричить крізь гуркіт, що зміна кінчилася. Цього Стаханов чекав менше всього. Він ще лише входив в роботу. Здається, не більш години минуло, ніщо не говорило про втому – ні м'язи, ні молоток, і раптом – вже шість годин пролетіли!»

У багатьох видах діяльності є деякі вирішальні моменти, від яких залежить результат всієї попередньої підготовчої роботи. Складання іспитів для учня, перший виступ у новій ролі для актора, проведення відповідальної, довго і ретельно готованої операції для початкуючого хірурга – приклади таких вирішальних моментів. Наближення до цих моментів характеризується переживанням своєрідного почуття напруги, все більш і більш зростаючого і змінюючогося, коли мине вирішальний момент, почуттям полегшення, звільнення від напруги. У деяких видах діяльності можна спостерігати на коротких проміжках часу дуже різку зміну почуттів напруги і полегшення. Ніде це не виявляється так яскраво, як в бойовій обстановці, коли такі короткі і, здавалося б, прості моменти в діяльності, як «своєчасно помітити появу противника», «зробити влучний постріл», стають вкрай відповідальними діями.

Шолохов в одній з глав романа «Вони билися за Батьківщину» дає прекрасне зображення зміни напруги і полегшення, розповідаючи про те, як боєць Лопахін при відбитті атаки пікіруючих бомбардувальників збив фашистський літак.

«Злегка сполотнілий Лопахін виставивши рушницю і міцно упираючись ногою в нижній уступ окопу, ретельно цілився... Ні, цього разу Лопахін не міг, не мав права промахнутися! Він весь ніби скам'янілий, лише руки його, залізної міцності руки забійника, злившись воєдино з рушницею, рухалися вліво, та примружені очі, налиті кров'ю і палаючі ненавистю, ковзали попереду літака, що тягнув увись, беручи потрібне упередження». Після двох промахів Лопахіну вдалося потрапити у ворожий літак і збити його, «і лише тоді Лопахін з величезним і радісним полегшенням зітхнув, зітхнув всіма грудьми...

– От як треба їх бити! – сказав він, роздуваючи бліді ніздрі, вже не приховуючи свого торжества»

Він «тремтячими руками квапливо скрутив цигарочку, втомлений і обм'яклий, сів на дно окопу, кілька разів підряд жадібно затягнувся.

– Думав, що втече, проклятий! – сказав він вже спокійніше, але від хвилювання все ще уповільнюючи мову».

Джерелом всіляких і дуже сильних почуттів є ті труднощі, без яких не обходиться жодна діяльність.

Відношення до труднощів може бути самим різним. Вони можуть викликати почуття невпевненості, розгубленості, безпорадності, досади, але можуть також бути джерелом прямо протилежних почуттів: упевненості в собі, свідомості своєї сили, своєрідних переживань бадьорості, збудження. Сам процес подолання труднощів може бути пов'язаний з радісним підйомом і давати насолоду, невідому людям, звиклим уникати труднощів, ухилятися від боротьби з ними.

Дуже по-різному може переживатися і невдача, неуспіх у досягненні поставленої мети. У одних людей невдача породжує смуток, печаль, пригнічений настрій, тоді як в інших вона викликає підйом почуття напруги і характерне почуття гніву на себе, на свою невмілість, почуття, що змушує мобілізувати всі свої сили і що б те не коштувало добитися свого. Людина, що «розсердилася» після невдачі, може інколи досягти результату, який наполегливо не давався їй, поки вона була в спокійному стані.

Не менш яскраві почуття викликаються успіхом, свідомістю досягнутої мети. Почуття радісного задоволення, тріумфування, законної гордості, полегшення після напружених зусиль супроводжують зазвичай закінчення великої і важкої роботи.

Кiлькiсть переглядiв: 8