Всі відчуття можна розділити на дві групи:

1) Відчуття, відображаючі властивості речей або явищ, які знаходяться поза нами. Органи цих відчуттів розташовані на поверхні тіла або близько до неї.

2) Відчуття, відображаючі рухи окремих частин нашого тіла, стан наших внутрішніх органів. Органи цих відчуттів розташовані в глибині тканин (наприклад, м'язів) або на поверхні внутрішніх органів (наприклад, у стінках шлунку, дихальних шляхів).

До першої групи відносяться відчуття зорові, слухові, нюхові, смакові, шкірні.

1. Зорові відчуття.

Подразником для органу зору є світло, тобто електромагнітні хвилі, маючі довжину від 390 до 800 мілімікрон (мілімікрон – мільйонна частина міліметра).

Все, що ми бачимо, має який-небудь колір. Безбарвним може бути лише предмет абсолютно прозорий і, значить, невидимий. Тому можна сказати, що зорові відчуття – це відчуття кольорів.

Всі кольори діляться на дві великі групи: кольори ахроматичні і кольори хроматичні. До ахроматичних кольорів відноситься білий, чорний і сірі, до хроматичних – всі інші, тобто червоні, жовті, зелені, сині зі всілякими відтінками.

2. Слухові відчуття.

Подразником для органу слуху є звукові хвилі, тобто подовжні коливання часток повітря, що поширюються на всі боки від джерела звуку.

У звукових хвилях розрізняють: частоту коливань, амплітуду, або розмах, коливань і форму коливань. Відповідно цьому слухові відчуття мають три властивості: висоту звуку, яка є віддзеркаленням частоти коливань, гучність – віддзеркалення амплітуди коливань, і тембр – віддзеркалення форми коливань. Людський орган слуху чутливий до коливань у межах близько від 16 до близько 20 000 коливань в секунду. Коливання з частотою більше 20 000 коливань в секунду, недоступні для нашого слуху, називаються ультразвуком.

Звуки по характеру викликаних ними відчуттів, розділяються на музичні звуки (звуки співу, музичних інструментів, камертонів) і шуми (всілякі скрипи, шерехи, стуки, тріск, гуркіт і т. п.). Мова складається як з музичних звуків (головним чином в голосних), так і з шумів (головним чином в приголосних).

3. Нюхові відчуття.

Подразником для органу нюху служать частки пахучих речовин, проникаючі в ніс разом з повітрям.

4. Смакові відчуття.

Подразниками для органу смаку – смакових нирок – служать розчинені (у воді або слині) смакові речовини.

Смакові відчуття мають чотири якості: солодке, кисле, солоне, гірке. Різноманітність смаків страв значною мірою залежить від приєднання до смакових відчуттів нюхових. Якщо виключити нюх, смак чаю, кави, хініну у відповідних розчинах стає однаковим.

5. Шкірні відчуття.

Шкіра, а також слизова оболонка рота і носа можуть давати відчуття чотирьох видів: а) відчуття дотику, або тактильні відчуття, б) відчуття холоду, в) відчуття тепла, г) відчуття болю. Одні точки шкіри дають лише тактильні відчуття (точки дотику), інші – лише відчуття холоду (точки холоду), треті, – лише відчуття тепла (точки тепла), четверті, – лише відчуття болю (точки болю). Легко простим дослідом переконатися в існуванні точок холоду. Для цього потрібно кінчиком олівця, злегка торкаючись до шкіри, повільно провести по закритих повіках; час від часу з’являтиметься миттєве відчуття холоду.

Чутливість різних ділянок шкіри до кожного з цих чотирьох видів відчуттів різна. Чутливість до дотику більша всього на кінчику язика і на кінчиках пальців, тобто на найрухливіших органах; спина ж наприклад, дуже мало чутлива до дотику. Зовсім інакше розподіляється больова чутливість: найбільш чутлива до болю шкіра спини, щік, а найменш чутлива шкіра на кінчиках пальців, долонях. Таким чином, ті ділянки шкіри, якими ми більш всього користуємося для обмацування, найменш хворобливі; вони найсильніше «загартовані» проти болю. Що стосується відчуттів тепла і холоду, то найбільш чутливі до них ті частини шкіри, які зазвичай прикриті одягом: шкіра попереку, живота, грудей.

До другої групи відносяться рухові відчуття, відчуття рівноваги, органічні відчуття.

1. Рухові відчуття.

Їх рецептори знаходяться у м'язах, сухожиллях, на суглобових поверхнях. Рухові відчуття дають сигнали про міру скорочення м'язів, положення наших членів, про те, наприклад, наскільки зігнута рука в плечовому, ліктьовому або зап'ястному суглобі.

Поєднання шкірних і рухових відчуттів, при обмацуванні предметів, тобто при дотику до них рухомої руки, називається осязанням. Органом осязання є рука зі всіма її шкірними, м'язовими, суглобовими рецепторами. Рука як орган осязання вперше з'являється у мавп, але повного розвитку досягає у людини, ставши у неї знаряддям праці.

Шкірні відчуття самі по собі сигналізують лише про факт дотику предмету до тіла і про місце цього дотику. Коли муха сідає нам на лоб, ми легко помічаємо це, але так само легко можемо бути введені в оману і прийняти за муху дотик соломинкою, пензликом, травою, папірцем. Аби точніше визначити властивості предмету, торкаючогося до шкіри, його твердість, м'якість, шорсткість, гладкість, форму, контури і т. д., його потрібно обмацати. Наприклад, відчуття твердості і м'якості залежать головним чином від того, який опір надає тіло при тиску на нього; тому не можна визначити міру твердості або м'якості предметів без участі рухових відчуттів.

2. Відчуття рівноваги.

Рецептори їх знаходяться у внутрішньому вусі і дають сигнали про рух та положення голови. Ці відчуття грають надзвичайно велику роль в льотній справі; тому при визначенні придатності до роботи льотчиком завжди випробовується діяльність цих органів.

3. Органічні відчуття.

Їх рецептори знаходяться в стінках більшості внутрішніх органів: стравоходу, шлунку, кишечника, кровоносних судин, легенів і так далі. До органічних належать відчуття, які ми маємо при голоді, спразі, насиченні, нудоті, внутрішніх болях і тому подібне. Доки ми сповна здорові, ситі, взагалі коли робота внутрішніх органів відбувається нормально, ми не помічаємо майже жодних органічних відчуттів; вони головним чином дають сигнали про порушення у роботі внутрішніх органів. Не усвідомлюючись виразно, вони лежать в основі загального «самопочуття» людини. Внутрішні аналізатори контролюють, перевіряють хімічний склад і тиск крові, стан органів і їх роботу; при цьому вони можуть вступати в тимчасовий зв'язок з аналізаторами, що приносять відомості про зовнішні предмети.

Кiлькiсть переглядiв: 44