У темі «Уявлення і їх характерні особливості» ми говорили про те, що не можна характеризувати пам'ять людини просто як погану або хорошу, тому що вона може бути різною по відношенню до різних об'єктів. Тепер ми повинні внести подальше уточнення. Навіть маючи на увазі певні об'єкти, недостатньо сказати про пам'ять, що вона хороша або погана. Вона може бути хорошою в одному відношенні і поганою в іншому. По відношенню, наприклад, до історичних фактів пам'ять якої-небудь людини може відрізнятися великою міцністю збереження і в той же час бути недостатньо точною.

Характеризуючи пам'ять людини, треба розрізняти окремі її якості. Найбільш важливі з них наступні:

1. Швидкість запам'ятовування. Одній людині, аби запам'ятати який-небудь матеріал, потрібно довго і старанно працювати, тоді як інша запам'ятовує цей же матеріал дуже швидко. Ця якість пам'яті більш всього впадає в очі, і тому багато хто схильний оцінювати пам'ять, головним чином, з точки зору швидкості запам'ятовування. Така оцінка, проте, несправедлива. Швидкість запам'ятовування сама по собі не має вирішального значення; вона набуває цінності лише у поєднанні з іншими якостями пам'яті.

2. Міцність збереження. Запам'ятавши щось, одні люди надовго утримують це в пам'яті, інші – швидко забувають («коротка пам'ять»). Відмінності між людьми в цьому відношенні не менші, ніж відносно швидкості запам'ятовування. Можливі різні взаємини між цими двома якостями пам'яті. Експериментальні дослідження показують, що велика швидкість запам'ятовування частіше буває пов'язана з міцним збереженням: хто скоро запам'ятовує, той і пам'ятає довго. Спостерігаються, проте, і зворотні випадки: деякі з людей, що швидко запам'ятовують, настільки ж швидко і забувають, тоді як деякі, що повільно заучують надовго утримують в пам'яті те, що вони одного разу завчили.

3. Точність пам'яті. Вона характеризується відсутністю спотворень, пропусків чого-небудь істотного і суб'єктивних доповнень. Точність – одна з найважливіших якостей пам'яті, вимагаюча до себе особливої уваги. Якщо дати собі звіт в тому, яке значення має точність відтворення в багатьох сферах життя, стає ясним, наскільки необхідно кожній людині працювати над підвищенням точності своєї пам'яті. Основний засіб для цього – виховати в собі критичне відношення до власних спогадів. Треба уміти відрізняти те, що я пам'ятаю достовірно, від того, що мені лише здається, відрізняти справжнє відтворення баченого і чутого від суб'єктивних доповнень, припущень і тлумачень. За відсутності точності відтворення всі останні якості пам'яті втрачають велику частину своєї цінності.

4. Готовність пам'яті. Під цією назвою розуміється уміння швидко витягувати із запасів пам'яті те, що необхідне в даний момент. Деякі люди, володіючи обширними знаннями, не можуть, проте, швидко знаходити відповіді на ті запити, які пред'являє життя. Про таких людей говорять: «У них багато знань, але вони не уміють ними користуватися». Без готовності пам'яті неможлива риса розуму, яку зазвичай називають «винахідливістю». У деяких професіях винахідливість, уміння швидко витягувати потрібний матеріал зі свого запасу знань, має вирішальне значення; сюди відноситься діяльність воєначальника, лікаря, вчителя і тому подібне.

Готовність пам'яті залежить, по-перше, від того уміння пригадувати, про яке ми говорили, а по-друге, від систематичності знань. Лише в тому випадку, якщо в «запасах пам'яті» панує повний порядок і строга система, можна швидко знаходити в них необхідний матеріал. Недаремно крупні воєначальники – люди з виключно високою готовністю пам'яті – особливо підкреслювали необхідність впорядкованості знань. «Пам'ять є комора розуму, – говорив Суворов, – але в цій коморі багато перегородок, а тому потрібно швидше все укладати куди слід».

Кiлькiсть переглядiв: 10