Увагою називається спрямованість свідомості на певний об'єкт. Об'єктом уваги може бути будь-який предмет або явище світу, наші власні дії, уявлення, думки.

Я читаю книгу і цілком зайнятий вмістом розповіді; я чую розмови, що відбуваються в кімнаті, але не звертаю уваги на них. Але ось хтось з присутніх почав розповідати щось цікаве, і я помічаю, що мої очі машинально бігають по рядках книги, а увага перейшла до розмови.

І спочатку і потім я одночасно і чув розмову і читав книгу. Але організація моєї психічної діяльності була в обох випадках різною. Спочатку свідомість була спрямована на розуміння читаного; вміст книги знаходився в центрі, а вміст розмови на периферії, на краю свідомості. Потім свідомість спрямувалася на слухання розмови; розмова стала в центрі свідомості, а читання книги виявилося на його краю. Моя увага, перемістилася з читання книги на слухання розмови.

У результаті спрямованості свідомості на певний предмет він усвідомлюється ясно і виразно, тоді як всі інші подразники, що діють в той же час, переживаються більш менш смутно і невиразно. В той час, коли моя увага була зайнята книгою, я з повною ясністю сприймав її вміст, розмова ж чулась смутно, як то кажуть, «краєм вуха». Якби мене раптово запитали, про що йде розмова, я, ймовірно, зумів би відтворити лише мало пов'язані один з одним уривки фраз. Але ситуація змінилася, як тільки моя увага перейшла з книги на розмову. Тепер вміст розмови я сприймаю з повною ясністю, а з книги до мене доходять лише смутні клаптики думок, хоча очі і продовжують читати.

У явищах уваги виявляється вибірковий характер свідомості: якщо людина звертає увагу на одні об'єкти, то вона тим самим відволікається від інших.

Увагу не можна назвати особливим психічним процесом в тому ж сенсі, як ми називаємо особливими процесами сприйняття, мислення, спогади і так далі. У всякий момент свого життя людина або сприймає що-небудь, або згадує що-небудь, або роздумує про що-небудь, або про що-небудь мріє. Але не може бути такого моменту, аби людина була зайнята процесом уваги. Увага – це властивість психіки, це особлива сторона всіх психічних процесів.

Кiлькiсть переглядiв: 92